Tag archiwum: prześladowania

Sri Lanka – śmierć przyszła w Dzień Zmartwychwstania

Do tej pory Sri Lanka kojarzyła się głównie z egzotycznymi wakacjami. Sama nazwa państwa (od 1972 r. – wcześniej Cejlon) również budzi miłe skojarzenia, oznacza bowiem „Olśniewający kraj”. Interesujący się polityką na świecie kojarzyli ją jeszcze z długoletniej wojny domowej Syngalezów z Tamilami, stanowiącymi tam mniejszość. Ci ostatni, od roku 1983 r. prowadzili wojnę partyzancką dążąc do utworzenia własnego państwa …

Czytaj dalej »

Dla chrześcijanek prześladowanie ma formę gwałtu

przemoc

Na całym świecie wierzące kobiety cierpią z powodu przemocy seksualnej, przymusowych małżeństw, przymusowych aborcji, zakazów podróżowania i handlu ludźmi. Od lat doktor Rebecca Dali z Nigerii troszczyła się o biednych i wdowy w swoim kraju. Ale to jej ostatnie wysiłki – reintegracja byłych więźniarek Boko Haram – przyniosły jej nagrodę humanitarną Organizacji Narodów Zjednoczonych Sérgio Vieira de Mello 2017. Dali …

Czytaj dalej »

Indonezja – kraj, w którym rośnie wrogość do chrześcijan

Indonezja – kraj, w którym rośnie wrogość

Jeszcze do niedawna o Indonezji nie było specjalnie głośno w mediach w kontekście prześladowania chrześcijan. Co nie znaczy, że słusznie, o czym za chwilę. Jednak w pierwszej połowie maja ze sprawą serii zamachów bombowych w głównym mieście Jawy, Surabai dokonanych na tamtejsze kościoły chrześcijańskie o Indonezji zrobiło się na chwile głośno. Tym bardziej, że same zamachy były dość niecodzienne, ponieważ …

Czytaj dalej »

Czy mamy powody do obaw, obserwując skalę prześladowań Kościoła na świecie?

więzienie

W powszechnej opinii współcześnie chrześcijanie cierpią dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ocenia się, że „co pięć minut na świecie ginie za wiarę wyznawca Chrystusa. W czasie, gdy w Kościele celebrować będziemy Rok Wiary, śmierć za nią poniesie prawdopodobnie 100 tys. chrześcijan. Każdego dnia zagrożone jest życie 200 mln wyznawców Chrystusa” (Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie, wiara.pl). Z opracowania organizacji Głos …

Czytaj dalej »

Więzieni ze względu na Chrystusa – Włodzimierz Tasak

siatka

…mam was w swoim sercu, boście wszyscy wraz ze mną współuczestnikami łaski zarówno wówczas, gdy jestem w więzieniu, jak i w czasie obrony i umacniania ewangelii (Flp 1:7-8) Kiedy myślimy o prześladowanych chrześcijanach w pierwszym rzędzie mamy na uwadze tych, którzy zginęli, a potem takich, którzy odnieśli rany w wyniku zamachu czy napaści fizycznej. Ale kategorii prześladowań jest znacznie więcej. …

Czytaj dalej »

Jak wygląda świat prześladowań na koniec roku 2017 – W. Tasak

kajdanki

Rok 2017 powoli się kończy, więc bez większego ryzyka można spróbować nakreślić pewną próbę oceny sytuacji, w jakiej Kościół na świecie znajduje się na dziś w kontekście prześladowań… i swego rozwoju. Bazując m.in. na opiniach ekspertów organizacji Open Doors i zebranych przez nią danych, można zauważyć kilka ważnych prawidłowości dotyczących tego tematu. Azja Południowa i Południowo-Wschodnia: lokalne rządy uciekają w …

Czytaj dalej »

Nigeria – kraj spływający krwią męczenników

Nigeria

28 listopada 2012 r. niewiele przed północą do domu mieszkającego na północy Nigerii Habili Adamu wtargnęli czterej ludzie uzbrojeni w karabinki ak-47. Byli to członkowie terrorystycznej organizacji islamistycznej Boko Haram. Postawili go przed wyborem: albo przejdzie na islam, albo czeka go śmierć. – Jestem gotowy umrzeć jako chrześcijanin – odparł Habila. Wtedy na oczach jego żony i 6-letniego dziecka jeden …

Czytaj dalej »

Jak prześladowania wzmacniają Kościół? – Włodzimierz Tasak

Wszystko zaczęło się chyba od słów Tertuliana, który powiedział o prześladowaniach Kościoła w II i III wieku, że „krew męczenników jest zasiewem nowych chrześcijan”. Teolog ów zaobserwował, że mężna postawa chrześcijan poddawanych okrutnym represjom przynosi odwrotny skutek – zwolenników Chrystusa przybywa, także spośród prześladowców, zamiast ubywać, jako efekt lęku przed cierpieniem. Potwierdzając w ten sposób tezę o pozytywnym skutku prześladowań …

Czytaj dalej »