Ścieżka uczniostwa jest wąska

„Ścieżka uczniostwa jest wąska, i niesamowicie łatwo jest przeoczyć swoją drogę i zboczyć ze ścieżki, nawet po wielu latach uczniostwa. I trudno to odnaleźć. Po każdej stronie wąskiej ścieżki czają się głębokie przepaści. Być powołanym do życia niezwykłej jakości, żyć zgodnie z tym, a jednak być całkowicie tego nieświadomym jest naprawdę wąską drogą. Wyznawać i świadczyć o prawdzie jaka jest w Jezusie i w tym samym czasie miłować nieprzyjaciół tej prawdy.

Jego nieprzyjaciół i naszych, i miłować ich nieskończoną miłością Jezusa Chrystusa, jest naprawdę wąską drogą. Wierzyć w obietnicę Jezusa, że Jego naśladowcy posiądą ziemię, i w tym samym czasie stawiać czoło naszym nieprzyjaciołom nieuzbrojeni i bezbronni, woląc raczej cierpieć z powodu niesprawiedliwości niż sami zło wyrządzać, jest naprawdę wąską drogą. Widzieć słabość i zło w innych i w tym samym czasie powstrzymywać się od osądzenia ich; zwiastowanie ewangelii nie rzucając pereł przed świnie, jest naprawdę wąską drogą. Droga jest niesamowicie trudna i w każdej chwili znajdujemy się w niebezpieczeństwie zboczenia z niej.

Jeżeli postrzegamy tą drogę jako tą na której kroczymy w posłuszeństwie zewnętrznemu nakazowi, jeżeli cały czas obawiamy się o siebie, to naprawdę jest to niemożliwa droga. Jeżeli jednak widzimy Jezusa Chrystusa idącego przed nami krok za krokiem, nie zbłądzimy. Jeżeli będziemy martwili się o niebezpieczeństwa które nas dręczą, jeżeli patrzymy na drogę zamiast na Tego, który idzie przed nami, to już zbaczamy z drogi. Gdyż On Sam jest drogą, wąską drogą i ciasną bramą. On i tylko On jest końcem naszej podróży. Kiedy to zrozumiemy, będziemy w stanie iść tą wąską drogą poprzez ciasną bramę krzyża do życia wiecznego, a wąskość tej drogi będzie zwiększać naszą pewność.

Droga, którą Syn Boży kroczył na ziemi i droga, którą my również musimy kroczyć jako obywatele dwóch światów na ostrzu pomiędzy tym światem i królestwem niebios, nie mogłaby być szeroką drogą. Wąska droga jest tą właściwą.

Dietrich Bonhoeffer (1935)

źródło 'Światło Życia’ /tom 8, nr 1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *